Przy prawidłowej pracy automatyczne szorowarki do podłóg skutecznie szorują i osuszają podłogi w jednym przejściu, zmniejszając koszty pracy i inne koszty. Ale, jak każdy sprzęt do sprzątania, mogą wystąpić problemy, które spowodują, że się zepsują lub przestaną działać.

Zepsuty sprzęt jest frustrujący, a jego naprawa może być czasochłonna i kosztowna. Czasami najczęstsze problemy z automatycznym szorowaniem mogą być łatwo rozwiązane przez Ciebie, dzięki czemu możesz uniknąć konieczności oddawania maszyny do profesjonalnej naprawy. Zrozumienie przyczyny problemu i sposobu jego rozwiązania skróci czas naprawy i pomoże ograniczyć koszty do minimum.

W tym artykule i filmie omówimy niektóre z przyczyn najczęstszych problemów z automatycznym szorowaniem podłóg i sposoby ich rozwiązywania.

 1. Problem: Słabe odsysanie wody z podłogi
  Automatyczne szorowarki do podłóg są zaprojektowane tak, aby pozostawiały mniej wody niż tradycyjny mop i wiadro, pomagając stworzyć czystsze i bezpieczniejsze środowisko.
  Jeśli Twoja maszyna do podłóg nie działa prawidłowo i pozostawia zbyt dużo wody, nie wykonuje już swojej pracy efektywnie. Twoja automatyczna szorowarka do podłóg może pozostawiać wodę z kilku powodów.
  Możliwa przyczyna: Uszkodzone lub zużyte gumy listwy ściągaczki
  Łopatki ssawy są odpowiedzialne za zbieranie roztworu do węża podciśnieniowego. Krawędzie mogą zostać uszkodzone przez nierówną podłogę lub chemikalia. Mogą również ulec zużyciu w wyniku wielokrotnego używania.
  Uszkodzone lub zużyte krawędzie gumy ssącej powodują, że szorowarka pozostawia smugi lub plamy wody w miejscach, w których ostrze nie jest na poziomie podłogi.
  Rozwiązanie: Sprawdź listwę belki ssącej pod kątem uszkodzeń lub zużycia gum. W przypadku zauważalnych uszkodzeń odwróć gumę listwy ssącej lub wymień gumy.
  Czasami ostrze nie zostanie uszkodzone, ale mogło zostać wycofane z użycia. Wyreguluj listwę belki ssącej, aby była wypoziomowana, a następnie przetestuj odzysk wody przez maszynę.
  Jeśli po wymianie gum listwy belki ssącej woda nie jest odzyskiwana, przyczyną może być system próżniowy lub zbiornik rekuperacyjny.
  Możliwa przyczyna: Zbiornik brudnej wody jest pełny
  Jeśli zbiornik odzysku roztworu jest pełny, maszyna nie będzie w stanie zatrzymać więcej brudnego roztworu.
  Rozwiązanie: opróżnij zbiornik brudnej wody.
  Wskazówka dla profesjonalistów: na niektórych maszynach pojawi się pływak wskazujący, czy zbiornik jest pełny, czy nie. Pływak powinien mieć możliwość swobodnego poruszania się.
  Sprawdź pobór wody po opróżnieniu zbiornika.
  Jeśli szorowarka do podłóg nadal pozostawia wodę i roztwór, spróbuj udrożnić wąż ssący lub opróżnić pojemnik na odpady.
  Możliwa przyczyna: System ssący
  Automatyczne szorowarki do czyszczenia posadzek są wyposażone w system odzyskiwania próżni, który odsysa brudną wodę i detergent z podłogi.
  Większość maszyn będzie wymagała od operatora włączenia systemu odsysania.
  Poprawka: Upewnij się, że system odkurzacza jest włączony, a wąż jest wolny od wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli system nie jest włączony, włącz przełącznik. W przypadku gromadzenia się w wężu należy odłączyć wąż i opróżnić z zanieczyszczeń.
  Jeśli system ssania jest włączony i wolny od zanieczyszczeń, sprawdź, czy wszystkie połączenia są szczelne i uszczelnione. Wszystkie zaślepki i węże muszą być szczelnie zabezpieczone, aby system odkurzania działał prawidłowo. Luźne połączenia nie pozwolą urządzeniu na zebranie całego płynu.
  Powinieneś również sprawdzić wąż podciśnieniowy pod kątem małych dziur, załamań lub pęknięć. Pęknięcia lub dziury zmniejszą siłę ssania w wężu i nie pozwolą na prawidłowe usunięcie płynu z podłogi. W przypadku uszkodzenia należy wymienić wąż podciśnieniowy.
  Skontaktuj się z autoryzowanym serwisantem szorowarek przedstawiciela handlowego sprzętu, jeśli w wężu podciśnieniowym występują pęknięcia lub dziury.
  Ostrzeżenie: Szorowarki do podłóg objęte gwarancją mogą wymagać, aby konserwacja i serwis maszyny były wykonywane wyłącznie przez certyfikowanych techników, w przeciwnym razie gwarancja zostanie unieważniona. Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności serwisowych lub konserwacyjnych należy sprawdzić gwarancję producenta.
  Możliwa przyczyna: Pełna taca na zanieczyszczenia
  Prawie wszystkie automatyczne szorowarki podłogowe są wyposażone w tacę zbiorczą do zbierania dużych zanieczyszczeń, takich jak kamienie, zakrętki od butelek i inne śmieci, po których przejechała maszyna.
  Pro Tip: Tace na zanieczyszczenia są bardziej powszechne w cylindrycznych automatach szorujących niż w szorowarkach dyskowych.
  Poprawka: opróżnij tacę na śmieci. Jeśli maszyna nie jest wyposażona w tacę na zanieczyszczenia, szorowarka może być zatkana. Skontaktuj się z autoryzowanym serwisantem, aby zidentyfikować i usunąć blokadę.
  Jeśli żadna z tych wskazówek dotyczących rozwiązywania problemów nie była w stanie zwiększyć ilości brudnej wody i roztworu zbieranego przez szorowarkę, skontaktuj się z centrum naprawczym, aby uzyskać pomoc w identyfikacji i rozwiązaniu innych możliwych przyczyn.
 1. Problem: słabe wyniki szorowania
  Możliwa przyczyna: podkładka lub szczotka
  Automatyczne szorowarki do podłóg używają szczotek lub padów do szorowania podłóg w czystości. Słabe wyniki szorowania mogą być spowodowane niewłaściwym lub uszkodzonym padem.
  Istnieje kilka różnych rodzajów szczotek i padów. Właściwy dla Twojego obiektu będzie zależeć od wykończenia podłogi i pożądanych rezultatów.
  Porada dla profesjonalistów: Jeśli masz do czynienia z twardszymi podłogami, takimi jak beton, prawdopodobnie będziesz musiał użyć twardszych, bardziej agresywnych padów podłogowych.
  Pady i szczotki podłogowe mają ograniczoną żywotność. Przed zakończeniem zabiegów na podłodze, pad należy sprawdzić pod kątem uszkodzeń lub nadmiernego zużycia.
  Poprawka: Niektóre rodzaje podłóg będą wymagały agresywnej podkładki, podczas gdy inne będą potrzebować bardziej miękkiej podkładki. Skontaktuj się z autoryzowanym technikiem, aby upewnić się, że używasz odpowiedniej podkładki do podłogi i wykończenia podłogi.
  Wymień pada lub szczotkę, jeśli jest uszkodzona lub nadmiernie zużyta. Jeśli używasz właściwej szczotki lub podkładki, która nie jest uszkodzona, słabe wyniki szorowania mogą być spowodowane nieprawidłowym ustawieniem nacisku podkładki lub niewłaściwym użyciem środków chemicznych.
  Prawdopodobna przyczyna: Nieprawidłowe ustawienia docisku podkładki
  Niektóre automatyczne szorowarki do podłóg mają różne ustawienia docisku padów/szczotek.
  Różne dociski padów/szczotek są ważne w przypadku różnych rodzajów podłóg i wykonywania agresywnych zabiegów renowacyjnych.
  Rozwiązanie: Jeśli nie uzyskujesz oczekiwanych rezultatów z szorowarki, sprawdź ustawienia nacisku padów.
  W przypadku obiektów, w których występują porysowane podłogi lub utrata wykończenia po szorowaniu, automatyczna szorowarka do podłóg może używać kombinacji zbyt dużego nacisku i niewłaściwej podkładki/szczotki. Zmniejsz ustawienie nacisku podkładki.
  W przypadku obiektów, które nie czują, że ich automatyczna szorowarka do podłóg odpowiednio usuwa brud i plamy, może być konieczne zwiększenie ustawień docisku szczotki.
  Jeśli korzystasz z prawidłowych ustawień ciśnienia, może być konieczne dostosowanie rozcieńczania i dozowania chemikaliów.
  Możliwa przyczyna: niewłaściwe użycie środków chemicznych
  Jeśli Twoje podłogi nie osiągają pożądanego rezultatu, być może używasz niewłaściwego środka chemicznego do czyszczenia nakładki lub szczotki. Chemikalia czyszczące emulgują brud i umożliwiają szorowarce łatwe wycieranie podłogi, usuwając brud i wodę.
  Wybór odpowiedniego środka czyszczącego do rodzaju podłogi i procedury czyszczenia ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia pożądanych rezultatów.
  Rozwiązanie: Potwierdź, że używany środek chemiczny jest zgodny z typem podłogi. Podłogi betonowe będą wymagały alkalicznego środka do czyszczenia podłóg. Powierzchnie woskowane będą wymagały neutralnego środka do czyszczenia podłóg. Jeśli nie masz pewności, czy używasz odpowiednich środków do czyszczenia podłóg, skontaktuj się ze swoim specjalistą ds. sprzedaży.
  Jeśli żadna z tych wskazówek dotyczących rozwiązywania problemów nie była w stanie poprawić wyników działania automatycznego skrubera, skontaktuj się z autoryzowanym centrum naprawczym, aby uzyskać pomoc w identyfikacji i rozwiązaniu innych możliwych przyczyn.
 2. Problem: szczotka nie szoruje
  Możliwa przyczyna: słaba lub rozładowana bateria
  Zasilane bateryjnie szorowarki do podłóg ograniczą korzystanie z niektórych funkcji, gdy urządzenie wykryje, że jego bateria jest słaba. Jedną z funkcji, którą ogranicza, gdy maszyna nie ma wystarczającej ilości akumulatora, jest możliwość obniżenia zespołu szczotki w celu wykonania procedur szorowania.
  Poprawka: Sprawdź baterię. Jeśli bateria jest słaba lub rozładowana, naładuj baterię. Jeśli akumulator jest odpowiednio naładowany, zespół szczotek może się zaciąć lub uszkodzić.
  Skonsultuj się z autoryzowanym technikiem serwisowym w celu uzyskania pomocy.
 1. Problem: brak wody
  Możliwa przyczyna: brak wody w zbiorniku
  Podczas szorowania podłóg automatyczne szorowarki podłóg uwalniają wodę, aby pomóc w usuwaniu brudu. Jeśli szorowarka do podłóg nie uwalnia wody, prawdopodobnie nie będziesz w stanie skutecznie wykonać procedur szorowania.
  Poprawka: Prostym rozwiązaniem może być to, że maszyna nigdy nie była napełniona wodą lub nie ma jej wystarczającej ilości. Napełnij zbiornik do linii napełnienia. Sprawdź, czy płuczka wypuszcza wodę.
  Jeśli nadal nie uwalnia wody, prawdopodobnie jest zatkany wąż lub zawór. Sprawdź, czy zawory i węże zbiornika wody nie są zablokowane.
  Możliwa przyczyna: Zatkany filtr zbiornika roztworu
  Często zapomina się o filtrach roztworu i nigdy nie są one czyszczone, co pozwala na ich łatwe zatkanie. Zatkany filtr nie pozwoli na uwolnienie wody.
  Poprawka: Wyjmij i sprawdź, czy filtr nie jest zablokowany. Jeśli filtr jest brudny, usuń wszelkie nagromadzenie i ponownie podłącz do szorowarki podłogowej. Po oczyszczeniu z zanieczyszczeń maszyna powinna ponownie rozpocząć rozprowadzanie wody.
  Jeśli żadna z tych wskazówek dotyczących rozwiązywania problemów nie rozwiązała problemu, dlaczego szorowarka do podłóg nie uwalnia wody, skontaktuj się z autoryzowanym centrum naprawczym, aby uzyskać pomoc w identyfikacji i rozwiązaniu innych możliwych przyczyn.
 2. Problem: nie włącza się
  Możliwa przyczyna: niepodłączony lub rozładowany akumulator
  Pionowe szorowarki podłogowe są zazwyczaj zasilane z sieci, podczas gdy większe szorowarki powyżej 24 cali są zasilane z baterii. Częstym powodem, dla którego szorowarka do podłóg się nie włącza, jest to, że nie jest ona podłączona lub baterie są wyczerpane.
  Poprawka: W przypadku maszyny przewodowej sprawdź, czy wtyczka nie wypadła z gniazdka i czy gniazdko nie jest uszkodzone. Jeśli urządzenie jest podłączone, sprawdź, czy nie ma wadliwego gniazdka. Podłącz inne urządzenie do tego samego gniazdka, aby sprawdzić, czy jest zasilane. Jeśli urządzenie nie jest zasilane, prawdopodobnie gniazdko jest uszkodzone. Spróbuj zresetować przerywacz obwodu dla gniazdka ściennego.
  Jeśli urządzenie jest zasilane, problem nie dotyczy gniazdka ściennego. Przewód zasilający może być uszkodzony lub poluzowany i może wymagać wymiany. Skontaktuj się z technikiem serwisu, aby rozwiązać problem ze szorowarką przewodowo-elektryczną.
  W przypadku automatycznej szorowarki do podłóg zasilanej akumulatorem przetestuj akumulatory, aby upewnić się, że są naładowane. Jeżeli akumulatory są naładowane, problem powinien zostać zbadany przez autoryzowanego serwisanta.
  Jeśli żadna z tych wskazówek dotyczących rozwiązywania problemów nie była w stanie pomóc określić, dlaczego szorowarka do podłóg nie włącza się, skontaktuj się z autoryzowanym centrum napraw, aby uzyskać pomoc w identyfikacji i rozwiązaniu innych możliwych przyczyn.
 1. Problem: Zły czas działania
  W przypadku szorowarek do podłóg zasilanych bateryjnie czas pracy może być krótszy niż zwykle. Gdy szorowarka do podłóg nie działa przez optymalny czas, zmniejsza to wydajność pracowników i kosztuje Cię więcej pieniędzy.
  Możliwa przyczyna: Baterie nie są naładowane
  Aby uzyskać maksymalny czas pracy i wydajność maszyny, każdą procedurę szorowania podłogi należy rozpoczynać z całkowicie naładowanymi akumulatorami. Obsługa maszyny przy niskim poziomie naładowania akumulatorów prawdopodobnie spowoduje zatrzymanie niektórych funkcji, takich jak zespół szorujący, lub zatrzymanie pracy maszyny.
  Poprawka: naładuj akumulatory. Jeśli akumulatory są naładowane, a maszyna nadal nie działa przez zalecany czas, połączenie może być luźne. Sprawdź przewody na akumulatorze przed skontaktowaniem się z certyfikowanym technikiem.
  Wskazówka dla profesjonalistów: Przed użyciem należy zawsze naładować akumulatory maszyny do 100%. Nie ładuj ani nie ładuj baterii, kiedy tylko masz taką możliwość. Korzystanie z baterii przed osiągnięciem pełnego naładowania skróci żywotność baterii, powodując konieczność częstszego inwestowania w nowe baterie.
  Możliwa przyczyna: Nacisk na podkładkę jest zbyt wysoki
  Automatyczne szorowarki podłogowe są wyposażone w różne naciski podkładek, aby pomóc maszynie wykonywać różne zadania na różnych rodzajach podłóg. Twarde lub nierówne podłogi mogą wymagać dodatkowego obciążenia (docisku). To dodatkowe ciśnienie może skutkować zwiększeniem mocy potrzebnej od maszyny. Dodatkowa moc potrzebna do wytworzenia ciśnienia skróci czas pracy szorowarki podłogowej.
  Rozwiązanie: Zmniejsz nacisk padu lub szczotki na podłogach, które nie wymagają dodatkowego nacisku.
  W przypadku podłóg, które wymagają dodatkowego nacisku, spodziewaj się skróconej żywotności baterii.
  Możliwa przyczyna: stara, zużyta bateria
  Z biegiem czasu baterie będą zużywać się i będą miały skróconą żywotność. Im starsza bateria, tym mniej energii będzie w stanie utrzymać.
  Poprawka: Rozważ wymianę baterii, aby wydłużyć czas pracy.
  Jeśli żadna z tych wskazówek dotyczących rozwiązywania problemów nie była w stanie wydłużyć czasu pracy automatycznego skrubera, skontaktuj się z autoryzowanym centrum naprawczym, aby uzyskać pomoc w identyfikacji i rozwiązaniu innych możliwych przyczyn.

Uwagi końcowe
Zidentyfikowanie problemu i przyczyny problemu z automatyczną szorowarką do podłóg pomoże Ci określić, czy możesz szybko naprawić maszynę, czy też będziesz musiał ją oddać do profesjonalnej naprawy.
Wiele razy automatyczne szorowarki do podłóg będą nękane przez proste problemy z konserwacją, takie jak zatkany wąż lub rozładowany akumulator, których można było uniknąć dzięki regularnemu serwisowaniu i konserwacji.
Konserwacja zapobiegawcza i zaplanowane przeglądy pomogą zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia tych i innych typowych problemów w przyszłości. Odczujesz również mniej nieplanowanych przestojów sprzętu i zwiększoną produktywność pracowników.
Jeśli nie udało Ci się szybko naprawić, korzystając z naszych powyższych wskazówek, EBP zatrudnia wysoko wykwalifikowanych techników serwisowych sprzętu, aby rozwiązywać i diagnozować problemy ze sprzętem do sprzątania, niezależnie od marki.
Odwiedź naszą stronę naprawy sprzętu, aby poprosić o dodatkową pomoc w rozwiązywaniu problemów ze szorowarką do podłóg lub zaplanować rutynową i zapobiegawczą konserwację.