Dlaczego czyszczenie za pomocą padów szorujących i szczotek może długotrwale uszkadzać wysokiej jakości porcelanową podłogę kamionkową?

Pierwszą rzeczą, na którą patrzy klient wchodząc do supermarketu, jest posadzka. Złe pierwsze wrażenie – czyli brudna podłoga – ma świadomy i nieświadomy wpływ na zachowania zakupowe. Prosta formuła brzmi: „im czystszy jest sklep, tym pełniejszy wózek na zakupy w kasie”. Szczególną rolę w postrzeganiu przez klientów czystości odgrywa podłoga, choćby ze względu na duże powierzchnie.
Sprzątanie za pomocą padów szorujących i szczotek niszczy podłogę – „mocniej”.

Ze względu na dużą liczbę metrów kwadratowych, które trzeba codziennie sprzątać, najbardziej ekonomiczną metodą jest zazwyczaj czyszczenie maszynowo. Wyposażenie maszyny czyszczącej decyduje o tym, czy codzienne zabrudzenia można rzeczywiście usunąć podczas czyszczenia regularnego. Niestety często prowadzi to do stopniowego pogarszania się efektu czyszczenia i szarzenia podłogi. W takim przypadku konieczne byłoby regularne czyszczenie podstawowe, aby osiągnąć akceptowalny poziom czystości.

Niestety, jeśli chodzi o pady szorujące, wielokrotnie powtarza się motto „im mocniej, tym lepiej”, a do czyszczenia twardych posadzek używa się padów ściernych lub szczotek. Trzymaki pada szorujące często zawierają zbyt silnie ścierne cząsteczki, które zmielą brud z podłogi i jednocześnie usuwają minimalną warstwę z samej powierzchni podłogowej. Pady diamentowe również działają na tej zasadzie – mają drobne cząsteczki diamentu wkomponowane w strukturę padów.


Cząsteczki ścierne trwale rysują powierzchnię gresu porcelanowego, tworząc błędne koło

Jednak gres szkliwiony jest obecnie często używany głównie jako podłoga w handlu detalicznym. Gres porcelanowy ma wiele zalet w porównaniu z innymi rodzajami posadzek – jedną z nich jest szczególna twardość, a tym samym odporność na ścieranie. Jednocześnie oznacza to jednak, że gres porcelanowy nie może być szlifowany po zainstalowaniu. Gres porcelanowy jest dostępny z różnymi powierzchniami. W przypadku płytek matowych wierzchnia warstwa wypalania pozostaje nienaruszona – podobnie jak skórka chleba podczas pieczenia chleba. Podczas procesu wypalania ok. godz. 1200 °C, na mikroporowatym korpusie podstawowym tworzy się szczególnie twarda, gęsta i zamknięta warstwa. Często podczas procesu wypalania nakłada się również mikroglazurę, aby jeszcze bardziej zamknąć powierzchnię. Gres porcelanowy jest również dostępny z polerowaną powierzchnią. W tym przypadku płytki gresowe są polerowane na wysoki połysk po wypaleniu na liniach polerskich z dziesiątkami główek diamentowych.

Zarówno w przypadku gresu porcelanowego matowego, jak i polerowanego, pady i szczotki z cząstkami ściernymi powodują zarysowania powierzchni i tym samym matowienie na dłuższą metę. Brud znacznie lepiej osadza się w najdrobniejszych rysach, a następnie mocniej przywiera do powierzchni. Rezultat: podłogi z płytek stają się coraz bardziej brudne i brudniejsze. Stosuje się wtedy coraz bardziej agresywne nakładki czyszczące i środki chemiczne – tworzy się błędne koło, na końcu którego powstaje wykładzina podłogowa, której już nie da się wyczyścić.
Gąbki i szczotki bez zawartości ścierniwa nie osiągają pożądanego efektu czyszczenia i są nieefektywne

Dostępne są również pady i szczotki bez materiałów ściernych. Ale nawet z nimi dobry wynik czyszczenia jest możliwy tylko przy bardzo wysokim nakładzie czasu i regularnych specjalnych czynnościach czyszczących. Włókna padów i włosia pędzla są po prostu zbyt grube i nie docierają do najdrobniejszych i najdrobniejszych struktur powierzchni. W pewnym sensie szorują tylko na najwyższych poziomach, a zatem nie mają „głębokiego działania”.

Dobry efekt usuwania brudu jest również bardzo ważny, ponieważ sam brud ma działanie ścierne. Mówiąc prościej, im czystsze są płytki gresowe, tym dłużej można zachować pierwotny wygląd podłogi – gres gresowy może zachować atrakcyjny wygląd i swoją antypoślizgowość przez 20 lat lub dłużej pomimo intensywnego użytkowania.
Pady melaminowe skutecznie czyszczą bez uszkadzania powierzchni gresu porcelanowego.

Pady z melaminy idą o krok dalej, jeśli chodzi o efekt czyszczenia mechanicznego. Wykonane są z pianki z żywicy melaminowej. Zalety takich padów to:

- Podczas spieniania powstaje elastyczna struktura przestrzenna z niezwykle cienkimi, ostrymi jak brzytwa prążkami. Te bardzo cienkie wypukłości działają jak miliony mikroskopijnych żyletek, które usuwają brud nawet z najmniejszych i najdrobniejszych mikroskopijnych zagłębień powierzchni.
- Mechaniczne działanie czyszczące pianki z żywicy melaminowej jest tak niesamowite, że często nazywa się ją „cudowną lub magiczną gąbką” w sektorze gospodarstwa domowego.
- Podczas użytkowania pianka z żywicy melaminowej powoli się zużywa – dzięki czemu zawsze pozostaje powierzchnia czyszcząca aktywna. Dlatego czasami nazywa się go gumką do usuwania brudu.
- Aby zapobiec zbyt szybkiemu zużyciu pianki, specjalnie opracowaliśmy nasze pady, które mają znacznie dłuższą żywotność (5-10 razy) – dzięki czemu można je ekonomicznie stosować zarówno do czyszczenia podstawowego, jak i intensywnego czyszczenia konserwacyjnego.